KUPON TASARIMLAR

26 Şubat 2009 Perşembe

BESLENME SAATİ: TAVUK KÖFTESİ

Bu köfteye evdeki herkes bayılacak. Evde sebze yemek istemeyen ufaklıklar (bebekler de dahil)varsa annelerini biraz rahatlatacak bir tarif. Bir yerden okumadım, tarifini kafama göre uydurdum muhtemelen vardır böyle bir köfte ama, yoksa da çok sık yaptığım denenmiş, zararsız bir tarifdir. Mutlaka deneyin çok lezzetli oluyor. Ben besleyici olduğu için ve sebzeli olduğu için ikizlerimize yapıyorum. Gelelim köfteye:

Malzemeler:
500 g tavuk kıyması (genellikle sadece tavuk ürünleri satan yerlerden alabiliyorsunuz ya da tavuk için ayrı bir tane daha kıyma makinası olan marketlerden)
1 adet kabak
1 adet havuç
1 adet kuru soğan
2 yumurta (besin değeri artsın isteyenler 3 de kullanabilir)
Bayat ekmek (Eğer yalnız çocuklarınız için hazırlıyorsanız piyasadaki onlar için özel üretilmiş olan UNO nun Büyümek ekmeklerinden kullanarak besin değerini artırabilirsiniz)
tuz ve baharatlar

Hazırlanışı:
Sebzeler (kabak, havuç ve kuru soğan) rendenin ince tarafında rendelenerek kıymaya eklenir. Yumurtalar da kırıldıktan sonra rondoda ufaltılan bayat ekmek de köfte istenen kıvama gelecek kadar eklenir. Tuz ve baharatlardan ekleyerek yoğurup, et köftesi gibi şekillendirerek yağda kızartarak servis yapabilirsiniz. Izgarası da çok güzel oluyor. Afiyet olsun.

3 yorum:

cansu dedi ki...

biraz daha farklısını yapıyordum ama bu daha besleyici.Mutlaka deneyeceğim. siteniz çok güzel bayıldım

gül dedi ki...

Muhteşem bayıldım bu tarife

annemoda dedi ki...

kesinlikle denemelisiniz, tavuktan beklenmeyecek kadar lezzetli oluyor.