KUPON TASARIMLAR

11 Ocak 2010 Pazartesi

Çocuklarda Uyku Alişkanlıkları

Çocuklar için yaşı kaç olursa olsun düzen çok önemlidir. Çocuğunuzun alıştığı vücut saati bozulduğu an kabus başlıyor demektir. Bu konuda üstünde durulması gereken en önemli nokta da uyku saatleridir. Küçük yaştan itibaren uyku düzeninin oturtulması gerekir.
Yeni doğanlar gece ve gündüzün neredeyse tamamını uykuda geçirir. Büyüdükçe bu süre kısalmaya başlar; 6 aylıkken ortalama 15-16 saat, 1 yaşında 13-14 saat, 2 yaşındaysa ortalama 12 saat uyur. Okul çağında yavaş yavaş 10 saate kadar iner.Ergenlik döneminde 9 saat, yetişkinlik dönemindeyse 7-8 saat olur.
Uykuda büyüme hormonu salgılandığından kaliteli uyku çocuklar açısından çok önemlidir.
Uykunun 4 basamağının sonuncusu olan REM uykunun en derin halidir. Yeni doğanların uykusu genellikle REM uykusundadırlar. Uyumaya başlayan kilşinin ilk 3 basamağı geçerek REM uykusuna dalması yaklaşık 90 dakika alır.
40 günlükten sonra bebeklerin REM uykusunda azalma olur . 6 aydan sonra gündüz daha az geceleri daha uzun uyumaya başlarlar.
Düzenli uyuyan çocuklar daha uyumlu ve sakin kişiliğe sahip olurlar. Bunun yanında tabiki daha dinç olacaklardır.
Çocuğunuzu mümkün olan en erken dönemde tek yatmaya alıştırmak herkes açısından daha sağlıklı olacaktır. Ne geç kalındıça farkındalık düzeyi artan çocuk sorun çıkaracaktır ne siz. Bu konuda, çok ciddi gerekçeler olmadığı halde başarısız oluyorsanız kafanıza takmayın, bir süre ara verip daha sonra tekrar deneyin.
Bunların yanında uykuyu olumsuz etkileyen nedenler de vardır. Evdeki huzursuzluklr, yetişkinler arasındaki tartışmalar, boşanmalar, kayıplar, kavgalar çocuğun uykusnda tedirgin olmasına neden olacaktır.
Çocuğun izlediği olumsuz TV programları, anlatılan korkutucu hikayeler, gözünü korkutmak amacıyla safedilen 'öcü' hikayeleri de uykuya geçişini zorlaştıracaktır, hatta tek yatmamasının temelini oluşturacaktır.
Tek yatmaya alıştırmaya çalıştığınız çocuğunuz için kısık bir müzik, düşük ışıklı bir gece lambası ya da anne babanın anlatacağı masal iyi gelecektir.

Hiç yorum yok: