KUPON TASARIMLAR

14 Ekim 2009 Çarşamba

Domuz Gribi ve Korunma Yolları

Ankara'da Bilkent İlköğretim Okulu'nda dün rastlanan domuz gribi vakasından sonra bu yazıyı yazmak şart oldu. Aslında hastalığın bu okulda çıkması çok da şaşırtıcı değil. Öğrencilerinin tamamının gelir seviyesi yüksek olan ya da bir şekilde yurt dışı bağlantıları olan okulda görülen hastalığın da, öğrencinin yaz okulu için gittiği yurt dışı seyahatinde bulaştığı sanılıyor. Burada ilginç olan ise öğrencide sadece burun akıntısı olması. Demek ki işimiz biraz daha zor, belirtisi oldukça sıradan olan bu hastalık hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak da fayda var.

Domuz Gribi Belirtileri:
Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:
Ateş,
Öksürük,
Boğaz ağrısı,
Yaygın vücut ağrısı,
Baş ağrısı,
Üşüme,
Boğaz akıntısı,
Boğazda yanma,
Burun akıntısı,
Yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Bulaşma Yolları:
Domuz gribinin mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.
İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.
Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.
Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.
Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.
Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Korunma Yolları
Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.
Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.
Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.
Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.
Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.

Ellerinizi 15-20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamalısınız. Su ve sabuna ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanabilirsiniz.
Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler ;
Zor nefes almak veya nefes darlığı
Bilinç bulanıklığı
Sık ve uzun süreli kusma
Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler ;
Hızlı veya zor nefes alma
Vücutta solgunluk ya da morarma
Beslenememe
Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
Huzursuzluk
Ateşle beraber döküntü görülmesi

2 yorum:

firuzan dedi ki...

allah hepimizi korusun.

herkez aşılanacakmıs.devlet karşılıyormus.aşıyı.1 ay içerisinde gelecekmiş aşı ve herkez aşılanacakmıs öyle duydum ben.ama bekliycem eğer aslı çıkmassa valla nerden bulur eder aileme vurdururum bu aşıyı.

tedbırımızı almalım

Sosyetikpazar dedi ki...

Ne yazıkki hepimiz risk altındayız, kapalı ve kalabalık yerlere gitmemek, küçük çocuklarımızı evden çıkarmamak, gördüğümüz heryerde herkesi öpme huyumuzdan vazgeçmek hastalığa yakalanma olasılığını en aza indirecektir.